TWENTY-SIXTH SUNDAY AFTER PENTECOST     18 NOVEMBER 2018

 READINGS FOR THE DAY COLLECT FOR THE DAY
1 Samuel 1; 4 – 20 

1 Samuel 2: 1 – 10  (In place of the Psalm)

Hebrews 10: 11 – 14, (15 – 18), 19 – 25

Canticle  4

Mark 13: 1 – 8

Gracious Lord, Your Son came to bring us more good news and power to transform our lives: grant that when he comes again as judge, we may be ready to meet him with joy;
through Jesus Christ our Lord, who lives and reigns with you and the Holy Spirit, 
one God, now and forever, Amen. 

BIBLE READINGS FOR THE WEEK 
 16 – 24 November 
SCRIPTURE READINGS
Next Sunday – 25 November 2018
TWENTY-SEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST

FEAST OF CHRIST THE KING

Friday 16                              Luke 17: 20 – 25

Saturday 17                         Luke 17: 26 – 37

Monday 19                           Luke 18: 35 – 43

Tuesday 20                          Luke 19: 1 – 10

Wednesday 21                     Luke 19: 11 – 28

Thursday 22                         Luke 19: 41 – 44

Friday 23                              Luke 19: 45 – 48

Saturday 24                         Luke 20: 27 – 40

2 Samuel 23; 1 – 7 

 Psalm 132 :1 – 12, (13 – 18)

Revelation 1: 4 b – 8

Canticle:  Song of the Church

John 18: 33 – 37

 

 

SUNDAY DUTY ROSTER FOR  04 – 28 November 2018

Date Time Presider Preacher Synaxist/  Intercessor Layminister/ Reader Readers Welcome Team Media Tea
Sunday 
04 November24th Sunday after Pentecost   Green
07:30  Rev Selwyn Engelbrecht   Rev Selwyn Engelbrecht Bob Ward-Cox Llewellyn Okkers ——-            ——- Sandra Nelson, Valda Europa    
09:00 Bishop Raphael Hess Bishop Raphael Hess Richard Goodman  Lumka Boya-Nqbeni, Marilyn Hendricks Nonkosi Noziyaca, Goran Krivokapic Cheryl Filmalter, Yvonne Ward-Cox, Gertrude Williams, Ricky Kleinhans   Daphne Groepe and Bevil Wasserfall’s Teams
Wednesday 
07 November
 
White
09:30 Revd Selwyn Engelbrecht               

 

Date Time Presider Preacher Synaxist/
Intercessor
Layminister/ Reader Readers Welcome Team Media Tea
Sunday 11 November

25th Sunday after Pentecost

Green

07:30

 

 

09:00

Revd Selwyn Engelbrecht

 

Revd Selwyn Engelbrecht Andree Lombard Carlene Johnson Sandra Nelson,  Shalon Jacobs  Yvonne Ward-Cox, Tracy Higgins    
Revd Selwyn Engelbrecht

 

Revd Selwyn Engelbrecht Caroline de Wet  Gayroun Adams TBA Elizabeth Simpson,  Seleah Michaels, Julia Okkers, Roberto Viglino   Sunday School with Nadine
Wednesday 
14 November
    White
09:30 Revd Selwyn Engelbrecht              

 

Date Time Presider Preacher Synaxist/
Intercessor
Layminister/ Reader Readers Welcome Team Media Tea
Sunday 18 November

26th Sunday   after Pentecost

Green

07:30

 

 

09:00

Revd  Selwyn Engelbrecht Revd  Ernest Ward-Cox Bob Ward-Cox Desiree Donough Sharlene Rayners, Susan Stougie Neal Johnson, Peter Cramb  
Revd  Ernest Ward-Cox Revd  Ernest Ward-Cox Judy Cheddie Ricky Kleinhans Jayden Tabata, Kimiko Kriger     Richard and Beryl Goodman, Donny Nicholson   Bridget Daries’ Team
Wednesday   21 November   Green   09:30  Revd  Selwyn Engelbrecht              

 

Date Time Presider Preacher Synaxist/  Intercessor Layminister/ Reader Readers Welcome Team Media Tea
Sunday 
25 November   Feast of Christ the King        27th Sunday after Pentecost    White
07:30 Revd Selwyn Engelbrecht Revd Tembeka Mpako-Ntusi Andree Lombard Carlene Johnson Britney Bewee,  Carlene Johnson Alan Lindgren,  Anthony Nilsson    
09:00 Revd Tembeka Mpako-Ntusi Revd Tembeka Mpako-Ntusi Andree Lombard Caroline de Wet Roy Michaels, Schalarstica Chukwuemeka  Charmaine Abrahams,  Gerard Welcomets, Recardo Verwant   Beryl Goodman’s Team
Wednesday
28 November   Green

09:30

Revd Selwyn Engelbrecht    

 

        ;

 

Home l History l Chapelries l Outreach l Calendar l Recent News l Gallery l Newsletters l Contact Us